Canadian Polish Congress - Quebec District

Konstytucja 3 maja

Montréal

Canada Day 2018

Montréal

Canada Day 2018

Montréal

Le Congrès canadien polonais (Kongres Polonii Kanadyjskiej, KPK) est une organisation fondée en 1944 et créé pour coordonner les activités et exprimer les préoccupations d’environ un million de Canadiens d’origine polonaise. L’un de ses objectifs est de promouvoir la culture polonais, la langue, la tradition et la reconnaissance de la contribution polonaise au Canada non seulement aux personnes qui ont immigrés de la Pologne mais à tous les Canadiens afin de favoriser une meilleure intégration et un esprit multiculturel.

Faits saillants

Concert pour le centenaire de Stanisław Lem

Szanowni Państwo,

W bieżącym roku jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w.

Rok Lema to doskonała okazja do przypomnienia pisarza i jego twórczości jak również do powstania nowych utworów muzycznych. Na inicjatywę naszej rodzinnej Fundacji Ars Activa pozytywnie zareagowało wielu kompozytorów dla których twórczość Lema była inspiracją.

Po występach na Expo 2020 w Dubaju i w Instytucie Polskim w Rzymie, mamy przyjemność zagrania dla Państwa koncertu w Montrealu, podczas którego przedstawione będą utwory napisane specjalnie na rocznicę Lemowską, w tym „Powrót z gwiazd” Norberta Paleja (z wideo z międzynarodowej stacji kosmicznej), „Kyklosis” Wojciecha Michno oraz „Ad Lumen” Soni Burchardt. Program dopełnią utwory o tematyce kosmosu i nieba takich kompozytorów jak Debussy, Chopin, Górecki, Richter, Einaudi oraz recytacja fragmentów powieści pisarza.

Koncert odbywa się dzięki wsparciu Fundacji Korwin-Szymanowski,

Sobota, 4 grudnia, godz. 16:30
Koncert « SPHERES » z okazji 100 rocznicy urodzin Stanisława Lema
Kin Experience, 397A Rue Sainte-Catherine Ouest (obok Place des Arts)

Mariusz Monczak – skrzypce
Nadia Monczak – skrzypce
Steven Massicotte – fortepian
Marissa Blair – recytacja

Wstęp wolny, wolne datki. W przerwie zapraszamy na lampkę wina.

Szczegóły o koncercie i obowiązkowa rezerwacja miejsc tutaj:
https://www.eventbrite.com/e/billets-spheres-concert-for-the-centenary-of-stanislaw-lem-216642823517

Kontakt: [email protected] 514-273-6019

Ambasada RP w Ottawie zaprasza na wirtualny Festiwal Filmów Unii Europejskiej 2021 w Kanadzie

Kanadyjski Instytut Filmowy, Festiwal Filmów Unii Europejskiej w Toronto oraz Cinematheque w Vancouver we współpracy z Delegacją Unii Europejskiej w Kanadzie oraz Ambasadami i Konsulatami państw członkowskich UE zapraszają na wirtualny Festiwal Filmów Unii Europejskiej 2021 (EUFF) w Kanadzie.

EUFF 2021 rozpoczyna się już dzisiaj i będzie trwać do 28 listopada br. Filmy można oglądać tylko w Kanadzie poprzez stronę www.euffonline.ca. Każdy film będzie dostępny w sieci przez 48 godzin.

W tym roku Polska prezentuje w ramach EUFF film „25 lat Niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Haloubka. Po projekcji odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi z reżyserem filmu. « 25 lat Niewinności. Sprawa Tomka Komendy » można oglądać od 26 listopada od godz. 3:00 EST przez 48 godzin (napisy w języku angielskim i francuskim).

Więcej informacji na temat filmu można znaleźć tutaj.

Program festiwalu i bilety dostępne są pod adresem https://www.euffonline.ca/welcome.

Przemówienie z okazji obchodów Święta Niepodległości

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie Andrzej Kurnicki

i Attaché Obrony kmdr. Krzysztof Książek

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Koncert Laureatów

Wręczenie I nagrody zwycięzcy Bruce’owi (Xiaoyu) Liu z Kanady przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Laureat wraz z nagrodzonymi artystami wykona 17 kompozycji Chopina.

Wirtualna wystawa » Odyseja Skarbów Wawelskich 1939-1961″

WW tym roku przypada 60. rocznica powrotu polskich skarbów narodowych z kanadyjskiej kurateli (1940-1961) do Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Bezpośrednio po wybuchu II wojny światowej skarby zostały wywiezione z Krakowa i po długiej tułaczce trafiły do Kanady.

Wirtualny koncert dla uczczenia pamięci Jana Pawła II Wirtualny koncert dla uczczenia pamięci Jana Pawła II

Koncert, zorganizowany we współpracy z KGHM International Ltd., Archidiecezją Ottawa-Cornwall, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach i Fundacją Ars Activa, w wyjątkowy sposób połączył Kanadę i Polskę prezentując utwory muzyki klasycznej w wykonaniu artystów kanadyjskich i polskich

Wirtualny recital fortepianowy « Polskie Przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej » w wykonaniu Katarzyny Musiał,

która wykonała kompozycje czeskich, węgierskich, słowackich i polskich kompozytorów.która wykonała kompozycje czeskich, węgierskich, słowackich i polskich kompozytorów.

11 listopada

Polska

  Święto Niepodległości

 A P R O S Z E N I E

Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w wirtualnym Narodowym Święcie Niepodległości, w którego programie znajdzie się szereg wydarzeń kulturalnych, dostępnych od 11 listopada do końca miesiąca.

Andrzej Kurnicki

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie

image003

Le 11 novembre 2021 est le 103e anniversaire de
Retrouver l’indépendance de la Pologne.

Sainte Messe
14 novembre 2021

80e anniversaire
Association des ingénieurs polonais au Canada

REMPLACEMENT MÉDICAL – CONGÉ DE MATERNITÉ

CHSLD Polonais Marie-Curie Sklodowska

Le CHSLD Polonais Marie-Curie Sklodowska est à la recherche de 1 ou 2 omnipraticiens pour assurer le suivi de ses résidents. La charge de travail représente un maximum de 16 heures totale par semaine

Le CHSLD est un établissement de 126 lits, faisant partie du CIUSSS-de-l’est-de Montréal et qui a pour mission de recevoir des résidents issus de la communauté polonaise/slave uniquement.  Son caractère singulier fait de ce CHSLD et de ses gens, un milieu de vie exceptionnel pour y œuvrer.

 

Si vous avez un intérêt ou si vous désirez davantage d’information, nous vous prions de communiquer avec Dr Nathalie Zan: 514 572-8440 ou par couriel [email protected]

Informations sur le 81e anniversaire du massacre de Katyn et le 11e anniversaire de la catastrophe de Smolensk de l’ambassade de la République de Pologne à Ottawa

 

Szanowni Państwo,

 pandemia uniemożliwiła zorganizowanie w dotychczasowej formie spotkań dla Polaków pracujących lub mieszkających za granicą. Wygląda na to, że organizacja spotkań w trybie stacjonarnym nie będzie możliwa jeszcze przez długi czas, co nie oznacza, że Polonia nie potrzebuje kontaktu z ekspertami ZUS.
 

Przedstawiciele ZUS proponują nową formę indywidualnych porad – online w ramach prowadzonych już przez ZUS e-wizyt.
 

Dzięki współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Monachium, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił nową e-usługę umożliwiającą umawianie indywidualnych e-wizyt z ekspertem ZUS. Komunikat na ten temat został zamieszczony na stronie ZUS https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/e-wizyta-takze-dla-zainteresowanych-emeryturami-i-rentami-miedzynarodowymi/3812649
 

Zdaniem przedstawicieli ZUS ta forma kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych powinna się spotkać z zainteresowaniem, a przede wszystkim okaże się przydatna dla Polaków poszukujących wsparcia i informacji związanej z ich sytuacją ubezpieczeniową. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości umawiania spotkań wraz z instrukcją postępowania można znaleźć na stronie https://www.zus.pl/e-wizyta.
 

Zgodnie z informacją uzyskaną od ZUS, obecnie e-wizyty ds. międzynarodowych prowadzone są w wyznaczone dni, jednak liczba możliwych do przeprowadzenia e-wizyt będzie na bieżąco dostosowywana do potrzeb i zainteresowania klientów tym tematem. W aplikacji do e-wizyt klienci zawsze widzą aktualny harmonogram wizyt.
 

Polecam również filmy instruktażowe, które w przystępny sposób opisują jak można umówić się na rozmowę z przedstawicielem ZUS https://www.youtube.com/watch?v=Rn5cuUSAaa8&feature=youtu.be
 

Opracowany został też dział FAQ gdzie można znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania.
 

Aby zarezerwować e-wizytę należy wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe” wybierz temat rozmowy. Eksperci ZUS odpowiedzą na pytania związane np. z pobieraną emeryturą lub rentą. Poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów, dlatego do rozmowy należy wybrać właściwy oddział.
 

Dla Polaków mieszkających w Kanadzie został wyznaczony I Oddział w Łodzi.

Łącząc wyrazy szacunku,

Jacek Bryniak
Konsul RP
Kierownik Referatu ds. Konsularnych i Polonii
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie
Telefon: +1 (613) 789 6542
Faks: +1 (613) 789 8835
https://www.gov.pl/kanada

Polonijny poradnik polskiego czytelnika w czasie pandemii.

 

                                     

 

Szanowni Państwo,

w związku  z panującą  sytuacją pandemiczną i koniecznością przebywania  w miejscach zamieszkania serdecznie zapraszamy całą Polonię w tym dzieci, młodzież, dorosłych oraz pracowników Ambasady RP do włączenia się do akcji  „Polonijny poradnik polskiego czytelnika w czasie pandemii.” Chcielibyśmy, aby Państwo zaprezentowali swoją ulubioną polską literaturę, którą obecnie czytacie lub już przeczytaliście i tym samym zachęcili innych rodaków do jej przeczytania. Gorąco zachęcamy najmłodszych do udziału w tej akcji!

Proponujemy wykonanie zdjęcia książki z widocznym tytułem i dołączonym krótkim uzasadnieniem „Dlaczego warto ją przeczytać?”. Dla najmłodszych proponujemy wykonanie zdjęcia podpisanej ilustracji rysunkowej ulubionej np. bajki lub książeczki.

Prosimy o nadsyłanie fotografii na adres email: [email protected] do dnia 15.02.2021r. oraz o dołączenie klauzuli: „Wyrażam zgodę na upublicznienie załączonych zdjęć na stronie internetowej oraz portalach społecznościowych Ambasady RP w Ottawie”.

 

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji!

Agata Wrzoł-Kurnicka

Jacek Bryniak, Konsul RP

Ambasada RP w Ottawie

Telefon: +1 (613) 789 0468, faks: +1 (613) 789 1218

https://www.gov.pl/web/kanada

81e anniversaire de la première déportation massive de Polonais vers la Sibérie et l’URSS pendant la Seconde Guerre mondiale

Programme de soutien aux communautés, au multiculturalisme et à la lutte contre le racisme.

Aujourd’hui, la ministre Chagger, ministre de la Diversité et de l’Inclusion et de la Jeunesse, a lancé un nouvel appel de propositions pour le Programme de soutien aux communautés, au multiculturalisme et à la lutte contre le racisme.

Comme le souligne le discours du Trône du 23 septembre 2020, le gouvernement du Canada redoublera ses efforts pour combattre le racisme et la discrimination systémiques, en utilisant comme boussole la réalité des expériences vécues. Cet engagement de notre gouvernement à travailler avec les communautés en quête d’équité et d’égalité est inébranlable et continuera à se manifester dans notre soutien aux communautés racisées, les communautés religieuses minoritaires et les peuples autochtones via l’amélioration des politiques, les initiatives et les pratiques dans les organismes, les institutions et la société en général.

Nous avons lancé le Programme de soutien aux communautés, au multiculturalisme et à la lutte contre le racisme en 2018 pour renforcer les capacités des diverses communautés et soutenir les initiatives de lutte contre le racisme dans tout le pays. En 2019, nous avons lancé Construire une fondation pour le changement : La stratégie canadienne de lutte contre le racisme 2019–2022, qui prévoit un financement supplémentaire pour le Programme de soutien aux communautés, au multiculturalisme et à la lutte contre le racisme. Depuis ses débuts en septembre 2018, le gouvernement du Canada a financé 679 événements et 229 initiatives dans le cadre de ce programme.

La date limite de dépôt des candidatures pour les organismes dans le cadre des volets Projets et Renforcement des capacités communautaires du programme est le 12 janvier 2021.

Il n’y a pas de date limite pour soumettre une demande de financement dans le cadre du volet « Événements », car les demandes sont acceptées en permanence. Veuillez noter que les demandes de financement dans le cadre du volet « Événements » doivent être soumises au moins 18 semaines avant la date de début de l’événement proposé.

Pour plus de détails sur le processus de candidature, consultez le site https://www.canada.ca/fr/patrimoine-canadien/services/financement/communautes-multiculturalisme-lutte-contre-racisme.html.

Lien vers le communiqué de presse : Le gouvernement du Canada lance un appel de propositions dans le cadre du Programme de soutien aux communautés, au multiculturalisme et à la lutte contre le racisme

En commémoration des aviateurs canadiens transportant de la pénicilline pour la Pologne, décédés à Halle, en Allemagne, en novembre 1945.

L’ambassade de Pologne à Ottawa

Afin de remercier tout le personnel du CHSLD Polonais Marie-Curie Sklodowskiej une bannière fut créer afin de souligner leur travail exceptionnel auprès des résidents.  On peut l’observer sur le balcon de la résidence.

 

Des lettres de remerciements ont également été envoyées afin d’exprimer notre gratitude.

Communiqué – COVID-19

Messages Facebook

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Polska Biblioteka w Montrealu wykupiła dostęp do wypożyczalni książek elektronicznych. Członkowie biblioteki mogą z tej okazji skorzystać. warto się tym zainteresować. ... See MoreSee Less

Polska Biblioteka w Montrealu wykupiła dostęp do wypożyczalni książek elektronicznych. Członkowie biblioteki mogą z tej okazji skorzystać. warto się tym zainteresować.

Kanadyjski Instytut Filmowy, Festiwal Filmów Unii Europejskiej w Toronto oraz Cinematheque w Vancouver we współpracy z Delegacją Unii Europejskiej w Kanadzie oraz Ambasadami i Konsulatami państw członkowskich UE zapraszają na wirtualny Festiwal Filmów Unii Europejskiej 2021 (EUFF) w Kanadzie.

EUFF 2021 rozpoczyna się już dzisiaj i będzie trwać do 28 listopada br. Filmy można oglądać tylko w Kanadzie poprzez stronę www.euffonline.ca. Każdy film będzie dostępny w sieci przez 48 godzin.

W tym roku Polska prezentuje w ramach EUFF film „25 lat Niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Haloubka. Po projekcji odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi z reżyserem filmu. “25 lat Niewinności. Sprawa Tomka Komendy ” można oglądać od 26 listopada od godz. 3:00 EST przez 48 godzin (napisy w języku angielskim i francuskim).

Więcej informacji na temat filmu można znaleźć tutaj.

Program festiwalu i bilety dostępne są pod adresem www.euffonline.ca/welcome.
... See MoreSee Less

Kanadyjski Instytut Filmowy, Festiwal Filmów Unii Europejskiej w Toronto oraz Cinematheque w Vancouver we współpracy z Delegacją Unii Europejskiej w Kanadzie oraz Ambasadami i Konsulatami państw członkowskich UE zapraszają na wirtualny Festiwal Filmów Unii Europejskiej 2021 (EUFF) w Kanadzie.

EUFF 2021 rozpoczyna się już dzisiaj i będzie trwać do 28 listopada br. Filmy można oglądać tylko w Kanadzie poprzez stronę www.euffonline.ca. Każdy film będzie dostępny w sieci przez 48 godzin.

W tym roku Polska prezentuje w ramach EUFF film „25 lat Niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Haloubka. Po projekcji odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi z reżyserem filmu. “25 lat Niewinności. Sprawa Tomka Komendy ” można oglądać od 26 listopada od godz. 3:00 EST przez 48 godzin (napisy w języku angielskim i francuskim).

Więcej informacji na temat filmu można znaleźć tutaj.

Program festiwalu i bilety dostępne są pod adresem https://www.euffonline.ca/welcome.
Load more

Événements récents

PAM Dom Polski Inauguration

Lilia by Fluke

PAM Dom Polski Inauguration

27.10.2018

Montréal

Nous souhaitons partager avec vous des photos et une vidéo du projet de murale communautaire intitulé LILIA, une « murale » réalisée par l’artiste d’origine polonaise, M. Krzysztof Wilk. qui a été dévoilé le samedi 27 octobre au bâtiment de La Société Polonaise De l’Aigle Blanc

C’est un cadeau de la ville de Montréal, qui a engagé les coûts de cette projection pour la Polonia de Montréal à l’occasion de la célébration du 100e anniversaire de la reconquête de l’indépendance de la Pologne. La murale décrit l’intégration de la communauté polonaise de Montréal dans la culture Québécois-Canadien et célèbre la communauté locale vivant près du mur.

C’est le seul cadeau au Canada offert à ce jour à la communauté polonaise … et nous en sommes très fiers!

Nous remercions toutes les parties concernées: M. Krzysztof Wilk et son équipe de partisans, Ville de Montréal, Arrondissement de Ville-Marie, centre-ville, Bureau d’art public de Montréal, Éco-quartier Sainte-Marie, Kolab, La Société Polonaise De l’Aigle Blanc et tous les citoyens et membres de la communauté qui ont contribué au projet.

Artiste: @fluke.art – Lilia by Fluke
Photos courtoisie de: Kolab

Calendrier

Événements à venir

Suivez-nous