KRÓTKA HISTORIA

Polskie Towarzystwo Patriotyczne Bratniej Pomocy powstało 31 sierpnia 1926 roku w wyniku rozpadu nieistniejącego już dzisiaj Towarzystwa im.Józefa Piłsudskiego, założonego w 1924 roku. Jedna organizacja to Bratnia Pomoc jako organizacja o świeckim profilu działania, a druga organizacja o profilu religijnym, przyjęła nazwę Polska Liga Katolicka.

Obydwie organizacje zrzeszały swoich członków wokół kościoła Sw.Trójcy wybudowanego w 1916 roku w okolicy Point St.Charles.

Bratnia Pomoc jest drugą najstarszą organizacją polonijną na terenie Montrealu. Najstarszą organizacją polonijną w Montrealu jest do dziś istniejące Towarzystwo Białego Orła. W roku 1930 Bratnia Pomoc poświęciła swój pierwszy sztandar. W 1932 roku zarejestrowano prawnie Towarzystwo jako ‘’Non Profit organization’’ i uzyskano (charter) statut.

Głównym zadaniem/celem Towarzystwa była pomoc nowo przybyłym emigrantom, opieka nad starszymi i wychowywanie młodego pokolenia w duchu polskim. Przekazanie młodym języka polskiego, kultury i obyczajów, jak również wspomaganie biednych rodzin w Polsce wysyłając paczki.

W 1936 roku zdobyli się na to aby kupić dwupiętrowy dom przy 1862 Wellington w pobliżu kościoła Sw.Trójcy gdzie gromadziła się młodzież, dzieci i starsi zakładając swoje grupy jak zespół taneczny Tęcza, chór i orkiestra mandolinowa.

W roku 1974 Bratnia Pomoc objęła patronatem bardzo znany i popularny Polsko-Kanadyjski  Zespół Pieśni i Tańca ‘’ Podhale ‘’udostępniając mu swoją siedzibę, i pomoc finansową.

W 1986 roku budynek przy ul. Wellington został sprzedany z powodu braku środków finansowych potrzebnych na remont budynku. Siedziba Towarzystwa została przeniesiona do lokalu wynajętego na 10 lat w Grupie 1-szej Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Wzajemnej Pomocy przy 2721 Joliceur w Montrealu.

W 1996 roku w siedemdziesiątą rocznicę istnienia organizacji został poświęcony drugi sztandar. W roku 2002 Bratnia Pomoc przeprowadziła się do siedziby Polskiego Towarzystwa Białego Orła gdzie do obecnej chwili wynajmuje swoje lokum przy 1956 Frontenac w Montrealu.

W roku 2016 Bratnia Pomoc obchodziła dziewięcdziesięcio lecie istnienia. Z tej okazji odbył się uroczysty bal 22 października. Udział w nim wzięli przedstawiciele organizacji polonijnych, polskiej szkoły, harcerstwa, zespołu Podhala, grupa taneczna Tęcza,  Ks. Dariusz Szurko z kościoła Św Trójcy i przedstawiciel Ambasady RP w Ottawie Pan Zbigniew Chmura.

Gratulacje otrzymaliśmy od wielu organizacji polonijnych jak również od Premiera Kanady hon. Justin Trudeau i Premiera Prowincji Quebec pana Philippe Couillard.

W chwili obecnej Bratnia Pomoc liczy 45 członków.  Najstarsza Pani wiekiem, jest urodzona 24 września 1925 roku czyli ma 93 lata.

Najdłużej będąca członkiem jest Pani Stanisława Szpak należąca do organizacji od 11 stycznia 1974 roku tj 44 lata.  Celem organizacji jest w dalszym ciągu pomoc Polakom. Szkołom, studentom, harcerstwu, zespołom tanecznym, Fundacji przy Domu starców, kościołom.  Organizacja Bratniej Pomocy bierze czynny udział w organizowanych na terenie Montrealu obchodach świąt narodowych 3 maja i 11 listopada, dożynkach, w uroczystościach innych organizacji. i obchodach Dnia Kanady. Członkowie spotykają się raz w miesiącu.

Zapraszamy !

 

|||::
1956 Rue Frontenac, Montréal, QC H2K 2Z1